ویژه برنامه فرهنگی و هنری به مناسبت سال نو تبری در ساری برگزار شد

ویژه برنامه فرهنگی و هنری به مناسبت سال نو تبری در ساری برگزار شد

همزمان با نخستین روز سال نو و آغاز سال ۱۵۳۱ تبری، ویژه برنامه فرهنگی و هنری عصر چهارشنبه با حضور گروه موسیقی محلی و مسئولین و اقشار مختلف مردم در ساری برگزار شد.

دوم مرداد ماه برابر با روز نخست «فردینه ما» تبری و آغاز سال ۱۵۳۱ مازندرانی است. به همین مناسبت ویژه برنامه فرهنگی و هنری در مرکز شهرستان ساری برگزار شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت. اجرای موسیقی محلی با پوشش زنان و مردان مازندرانی، برگزاری بخشی از آیین‌های بومی، از برنامه‌های سال نو مازندرانی بود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در حاشیه برپایی این جشن گفت: یکی از اولویت‌های ما در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، ترویج فرهنگ بومی استان است.
عباس زارع فرهنگ بومی مازندران را غنی و پرقدمت توصیف کرد و افزود: برخی خرده فرهنگ‌ها در غرب و شرق مازندران متفاوت بوده و نیازمند نگاه ویژه در برپایی این خرده فرهنگ‌ها است.
وی با بیان اینکه مازندران سالانه میزبان گردشگران بسیاری است، گفت : اگرچه حضور گردشگران یک فرصت برای استان است اما از آسیب‌های آن بر خرده فرهنگ‌های بومی نباید غافل شد چرا که حضور گردشگران با فرهنگ‌های متفاوت ممکن است باعث کمرنگ شدن خرده فرهنگ‌های بومی شود.
زارع با بیان اینکه برگزاری جشن سال نو تبری در مدت زمان کوتاهی برنامه‌ریزی شد، افزود: در سال‌های آینده این جشن در ابعاد و وسعت گسترده‌تری برگزار می‌شود و سراسر استان را در بر می‌گیرد.
وی با اشاره به تاکید استاندار مازندران بر حفظ فرهنگی بومی، گفت: فرهنگ بومی بخشی از فرهنگ ملی ما را تشکیل می‌دهد و تقویت خرده فرهنگ‌ها، مسیری برای قوت بخشیدن به هویت ملی است.