درخشش مستند «لوتوس» در جشنواره «بیگ‌اسکای» امریکا

درخشش مستند «لوتوس» در جشنواره «بیگ‌اسکای» امریکا

فیلم مستند داستانی «لوتوس» به کارگردانی «محمدرضا وطن‌دوست» در دهمین حضور بین‌المللی خود، برنده جایزه نگاه هنری جشنواره بین‌المللی «بیگ‌اسکای» شد.

شانزدهمین دوره‌ی جشنواره بین‌المللی «بیگ‌اسکای» امریکا میزبان دو فیلم از کارگردانان مازندرانی («لوتوس» ساخته محمدرضا وطن‌دوست و «دلبند» اثر یاسر طالبی) در بخش مسابقه بین‌الملل و 5 فیلم مستند ایرانی در بخش جنبی «داستان‌هایی از ایران» بود که در مراسم اختتامیه جشنواره، جایزه نگاه هنری این رویداد به «لوتوس» اهدا شد.

در بیانیه هیات داوران این جشنواره آمد: «ما تصمیم گرفتیم جایزه‌ی نگاه هنری را به فیلمی بدهیم که چیره‌دستی و هنر در آن متمایز بود. به‌خاطر به کارگیری کنترل‌شده و عمدی گام فیلم، نور طبیعی و میزانسن، تمرکز منظم بر روی ماموریت جان‌فرسا و منحصر به فرد یک زن و همچنین بُن‌مایه‌های ذهنی خلاقانه‌ی سرشار از سمبولیسم و احساس، این جایزه را به لوتوس تقدیم می‌کنیم.»

گفتنی است پیش از این «لوتوس» در بخش رقابتی جشنواره‌ مستند «شفیلد» انگلستان، جشنواره فیلم «لس‌آنجلس» آمریکا، جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «جیلاوا» جمهوری چــــک، جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه «منچستر» انگلستان، جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «سروینو» ایتالیا، انجمن رویال پلی‌تکنیک کورنوال «فالموث» انگلستان، جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» اقليم کردستان عراق و جشنواره بین‌المللی فیلم «این‌شورت» به نمایش درآمده و جزو نامزدهای نهایی جشنواره بین‌المللی فیلم «زردآلوی زمستانی» مقدونیه نیز بوده است.

«لوتوس» زندگی مادر شهیدی را نشان می دهد که ۱۲ سال در انتظار مجوز ورود به جزیره ای نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود...

شانزدهمین دوره‌ جشنواره «بیگ‌‌اسکای» از تاریخ ۱۵ تا ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ برابر با ۲۶ بهمن تا ۵ اسفند 1397 در شهر کوهستانی میسولا، ایالت مونتانا آمریکا برگزار شد.

شایان ذکر است که فیلم کوتاه مستند لوتوس از تولیدات سال گذشته واحد هنرهای تصویری حوزه هنری مازندران بوده است.