آغاز به کار طرح «گفتگوهای فرهنگی؛ گفتگو به مثابه راهبرد حل مسئله» در مازندران

آغاز به کار طرح «گفتگوهای فرهنگی؛ گفتگو به مثابه راهبرد حل مسئله» در مازندران

مسئول واحد پژوهش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از آغاز به کار طرح گفتگوهای فرهنگی؛ گفتگو به مثابه راهبرد حل مسئله با مشارکت نخبگان و چهره های شاخص علمی و فرهنگی مازندران خبر داد.

تمرکز این طرح بر ساماندهی گفت‌وگوهای هدفمند ناظر بر مسائل موجود در حوزه‌های مأموریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در چهار سطح اصحاب فرهنگ و هنر؛ کارگزاران عرصه‌های اجرا، تقنین و قضا؛ صاحب نظران دانشگاهی و حوزوی و صنوف و موسسات مردمی به‌منظور حل مسئله و ارائه راهبرد صورت می‌گیرد.

حسین نورانی با اشاره به وجود چالش های اساسی در حوزه فرهنگ اظهار داشت:محور اساسی این طرح در مازندران بر شناسایی و به کارگیری ظرفیت های خودجوش مردمی در کسب و کارهای فرهنگی متمرکز است و قصد داریم با مشارکت نخبگان و چهره های شاخص علمی و فرهنگی مازندران این موضوع را بررسی و راهکارهای برون رفت از این چالش ها را ارائه نماییم.

مسئول واحد پژوهش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ضمن کاربردی دانستن این طرح، به موانع موجود بر سر راه رونق کسب و کار فرهنگی در مازندران اشاره کرد و افزود: با وجود ظرفیت های کم نظیر در عرصه های مختلف فرهنگی و هنری استان، به نظر می رسد که فضاهای موجود رونق چندانی ندارند و گویی همواره موانعی پنهان برای رشد و توسعه این فعالیت ها وجود دارد که امید داریم با همراهی و مشارکت اساتید و نخبگان مازندران بتوانیم این موانع را شناسایی و راهکار برون رفت از آن ها را بیابیم.

این مسئول فرهنگی در ادامه افزود: نخستین نشست گفتگوهای فرهنگی مازندران با همراهی ٢٠ نفر از اساتید و چهره های شاخص علمی دانشگاه مازندران، خیرین فرهنگی، ناشران برتر، مدیران اجرایی برنامه های فرهنگی و هنری و کارآفرینان برتر استان برگزار خواهد شد و طی این نشست مهم ترین چالش های موجود بررسی می شوند و گزارش راهبردی و محتوایی این نشست به سمع و نظر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد رسید.

نورانی با اشاره به نقش خودجوش خیرین و فعالان فرهنگی مازندران که در گذشته برای ارتقای فرهنگی استان کوشیدند، اظهار داشت: استان ما چهره های شاخصی در عرصه فرهنگ داشته که با عشق و علاقه و بدون چشم داشتی سرمایه های خود را مصروف رونق کسب و کارهای فرهنگی کردند و گام های بزرگی در این زمینه برداشتند. چهره هایی همچون مرحوم داراب، مرحوم شهیدی، مرحوم نوشیروانی و بسیاری دیگر از این بزرگواران که نقش آنها بر کسی پوشیده نیست. امروز هم فعالان فرهنگی خودجوش همچون حسین اسلامی، سیروس مهدوی، دامون آذری، دکتر شافی و بسیاری دیگر از این عزیزان مشغول به فعالیت هستند اما موانع بسیاری نیز بر سر راه آنها وجود دارد که طرح گفتگوی فرهنگی تلاش می کند راه های از میان برداشتن این موانع را شناسایی کند.

وی با یادآوری تجربه ها و دستاوردهای ارزنده ی محمود شالویی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از کشورهای توسعه یافته در زمینه فرهنگ، حضور او به عنوان چهره ای علمی و دانشگاهی در این نشست را مغتنم برشمرد و اظهار داشت: یقینا حضور آقای شالویی به عنوان مدیر فرهنگی که شخصیت و رویکردی علمی و دانشگاهی دارد و در عرصه فرهنگی صاحب نظر است در کنار اساتید شاخص علمی و فرهنگی و دانشگاهی مازندران، می تواند به شناسایی دقیق چالش ها و ارائه راهبردهای مثمرثمر، منتهی شود.

وی در پایان افزود: یکی از اساسی ترین دغدغه های این طرح، به وجود آوردن حلقه اتصال میان نهادها و سازمان ها و صنوف با جریان های خودجوش مردمی است تا به کمک کسانی که سرمایه و فعالیت های خود را در عرصه های فرهنگی و هنری متمرکز کرده اند به کسب و کارهای فرهنگی رونق بخشیم و به رشد و توسعه عرصه هایی مانند سینما، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، مراکز علمی، موسسات فرهنگی و هنری، اموزشگاه های آزاد هنری، کتابخانه ها، مراکز پژوهشی، گالری ها، موزه ها، حوزه ی گردشگری و میراث فرهنگی، فرهنگ عمومی و گذرگاه های فرهنگی یاری رسانیم.

گفتنی است این نشست علمی و فرهنگی در روز چهارشنبه مورخ ٢٤ بهمن ماه سال جاری از ساعت ٩ تا ١١ صبح در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می شود.