ترافیک فعالیت های فرهنگی هنری در مازندران

ترافیک فعالیت های فرهنگی هنری در مازندران

رویدادهای شاخص فرهنگی و هنری مازندران در نخستین روزهای یازدهمین ماه سال بیشتر در زمینه هنرهای تجسمی و برپایی نمایشگاه های نقاشی هستند که برخی از آن ها امروز عصر آغاز شدند.

هر چه به پایان سال نزدیک تر می شویم، ترافیک کاری نگارخانه های استان و رویدادهای فرهنگی هنری هم بیشتر می شود. امروز چند نمایشگاه در شهرهای مختلف مازندران آغاز به کار می کنند. علاوه بر این فعالیت های هنری که توسط هنرمندان برگزار می شود، به مناسبت نزدیک شدن به دهه فجر انقلاب اسلامی، برنامه های فرهنگی دیگری نیز در سراسر استان برپا می شود که فردا صبح یکی از آن ها در حوزه هنری مازندران برگزار خواهد شد.
** چهل برگ
حوزه هنری مازندران قرار است فردا صبح از ساعت 9 در سالن آمفی تئاتر شهید باغبانی، ویژه برنامه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی با نام ' چهل برگ ' را برگزار کند. در این مراسم تعدادی از آثار شاخص تولید شده در حوزه هنری مازندران قرار است معرفی و برخی آثار تازه تولید شده نیز منتشر شوند. 4 اثر مکتوب هنرمندان تئاتر و 24 اثر دیگر از شاخه های مختلف هنر که توسط هنرمندان مازندران و با حمایت حوزه هنری استان تولید شده فردا صبح در این ویژه برنامه رونمایی می شود.
کتاب ' راهنمای علمی تبلیغات اینترنتی تئاتر در ایران ' یکی از آثاری است که فردا رونمایی می شود. این کتاب توس دکتر ' میثم شیر خدایی ' و ' مژده ولی زاده ' نوشته شده است. ' هشت افتتاحیه در قصه گویی ' عنوان کتاب دیگری است که توسط ' عاطفه قاسمی ' گردآوری و ترجمه و از سوی انتشارات حوزه هنری به بازار کتاب عرضه شد.
سومین کتاب حوزه تئاتر مازندران که شنبه 6 بهمن در حوزه هنری رونمایی می شود، اثر ' مصطفی اژدرپور منفرد ' است. اژدرپور منفرد که پیش از این نیز فعالیت هایی در زمینه ثبت بخشی از تاریخ تئاتر استان را انجام داده بود، این بار کتاب ' واقعه شمار تئاتر حوزه هنری مازندران ' را گردآوری و تدوین کرده که با حمایت این نهاد منتشر شد. در این کتاب تمام فعالیت های تئاتری حوزه هنری استان اعم از تولیدات، اجراها و جشنواره های تئاتری عنوان شده اند.
' بز زنگوله پا ' کتاب دیگری است که در ویژه برنامه ' چهل برگ ' حوزه هنری مازندران رونمایی می شود. این کتاب را ' یوسف یونسی ' نویسنده و کارگردان مازندرانی تئاتر کودک و نوجوان نوشته است. در این کتاب 3 نمایشنامه تئاتر نوجوان منتشر شده است.
** آغاز ' سودا ' در ایسو
عصر امروز نمایشگاهی از تابلوهای یکی از هنرمندان جوان مازندران در گالری ایسو آمل برپا می‌شود. ' سودا ' عنوان نمایشگاهی است که از نقاشی های ' شقایق شعبانی ' در آمل به میزبانی گالری ایسو گشایش می یابد و بیش از 10 روز پذیرای علاقه مندان به هنر نقاشی است. گالری ایسو در روزهای اخیر نمایشگاه ' محدوده سکوت ' با نقاشی هایی از ' طیبه محبوب ' را برگزار کرده بود که 2 بهمن اختتامیه این نمایشگاه برگزار شد. ' سودا ' تا 16 بهمن هر روز از ساعت 16 تا 20 برپا خواهد بود.
** ' جهان تنی ' در بابل
در بابل نیز قرار است از امروز عصر نمایشگاه گروهی نقاشی به میزبانی گالری ' کاژه ' برگزار شود. در این نمایشگاه که ' جهان تنی ' نام دارد، نقاشی هایی از ' عسکر زمانی ' به نمایش می آید. نگارخانه ' کاژه ' بابل در خیابان امیرکبیر شرقی، فردوس 6، مشتاق 5، هر روز عصر به مدت یک هفته پذیرای علاقه مندان به نقاشی است.
** دفتر دوم
امروز در قائمشهر نیز یک نمایشگاه گروهی نقاشی گشایش می یابد. ' دفتر دوم ' عنوان نمایشگاهی است که نگارخانه هنری آموزشی نوران قائمشهر برگزار می کند و در آن آثاری از هنرجویان طراحی و مجسمه سازی قرار است به نمایش در بیاید. آثار ارائه شده در ' دفتر دوم ' به انتخاب محبوبه پرنیان و سیامک نصر در نمایشگاه عرضه می شوند. در این نمایشگاه آثاری از محبوبه پرنیان، تانیا تقی نژاد، افسانه حیدری، مهرآسا درویش، مریم رضوی، مبینا طاهری، عاطفه غفاری، اعظم فرضی، مهدی فتحیه، سمیه فرنیا، الهام کوپانی، مریم کریمیان، حمید مهدیان، شیرین محسنی، مهدیه موسوی و فاطمه نیازی در معرض دید مخاطبان و علاقه مندان به هنرهای تجسمی قرار می گیرد.
نگارخانه نوران قائمشهر در خیابان ساری، یاس 59، انتهای شهدای دوم واقع شده و تا 10 بهمن هر روز از ساعت 16 تا 20 میزبان نمایشگاه ' دفتر دوم ' خواهد بود. گالری نوران در هفته ای که پشت سر گذاشته شد میزبان نمایشگاه انفرادی مجسمه های ' اصالتِ بی زمان ' از ' فرشید پاک نیا ' بود.
** همجواری نقاشی، طراحی و چاپ
نگارخانه ' هفت آینه ' ساری از دیروز چهارم بهمن یک نمایشگاه ترکیبی نقاشی-طراحی-چاپ از دو هنرمند برگزار کرده است. در این نمایشگاه آثاری در سه رشته طراحی، نقاشی و چاپ از ' مهدی حسینی ' و ' نصرت الله مسلمیان ' به انتخاب ' فؤاد شریفی ' برپا شده که این نمایشگاه تا 13 بهمن برپا خواهد بود. نگارخانه هفت آینه ساری هر روز به جز جمعه ها، از ساعت 17 تا 20 پذیرای علاقه مندان به آثار هنری در زمینه طراحی، نقاشی و چاپ است. این نگارخانه در خیابان مازیار، کوچه مازیار یکم قرار دارد.
** رویای سبز
یک نمایشگاه نقاشی دیگر نیز از دیروز چهارم بهمن در آمل گشایش یافت. نگارخانه زر آمل نمایشگاهی از نقاشی های ' هدیه رحیمی ' برپا کرده که تا 7 بهمن برپا خواهد بود. این نمایشگاه که ' رویای سبز ' نام دارد، امروز، فردا و پس فردا از ساعت 16 تا 19 پذیرای هنردوستان است. نگارخانه زر آمل در خیابان فرهنگ، پاساژ زرشناس قرار دارد.
** ادامه اجرای گلپر
علاقه مندان به هنر نمایش نیز در روزهای آتی گزینه هایی پیش رو دارند. نمایش ' گلپر ' که توسط گروه تئاتر ' شولا ' و به نویسندگی و کارگردانی ' نیلوفر ضرغامیان ' از چهارشنبه سوم بهمن در تنکابن روی صحنه رفته بود، تا چهارشنبه 10 بهمن اجرا خواهد شد. این نمایش با بازی مازیار عسگری، هنگامه شهرودباری، محمدرضا کوده، شکیلا نقلانی بالسینی، شیدا ردایی و طاها سنایی در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنکابن، واقع در پارک مادر هر شب از ساعت 19 روی صحنه می رود.
** دیگری بزرگ
سالن بلک باکس ساری از پنجشنبه سوم بهمن محل اجرای یک نمایش فیزیکال شد که با کارگردانی، نویسندگی و طراحی ' علی قاجاری ' هنرمند فعال عرصه تئاتر فیزیکال تولید شده است. تنها بازیگر این نمایش فیزیکال نیز قاجاری است و الهام آذری دستیار کارگردان این اجراست. این نمایش هر روز از ساعت 18 و 30 دقیقه روی صحنه می رود و قرار است تا 14 بهمن اجرای آن در بلک باکس ساری واقع در طبقه چهارم مجتمع فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ادامه داشته باشد.
گالری هنر بابل نیز از چهارشنبه سوم بهمن نمایشگاه نقاشی های ' علی میرزابابانیا ' را برپا کرده بود که ساعت 17 تا 20 امروز آخرین فرصت دیدار از آثار به نمایش در آمده در این گالری است. گالری هنر بابل در خیابان شریعتی، انتهای معلم 4 قرار دارد.