نیم قرن هنر

آیین گرامی داشت کارگردان و فیلمساز شهیر و باسابقه سینمای ایران با عنوان «به روایت خسرو سینایی، یک عمر، یک راه،یک شهر»در در روزهای پنج شنبه و جمعه عصر با حضور هنرمندان و اقشار مختلف مردم درسینما کانون ساری برگزار شد.

این برنامه به پاس خدمات ارزنده استاد خسرو سینایی کارگردان و فیلمساز شهیر ساروی از سوی خانه هنرمندان ساری و با همکاری کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان 27 و 28 دی ماه سال جاری درسینما کانون ساری برگزار شد.
در روز نخست این مراسم 4فیلم مستند از این کارگردان به نام‌های: «شرح حال»، «حاج مصورالملکی»، «عبور از نمیدانم»، «جواهرات ملی» و «گواهان تاریخ» به نمایش درآمد که با سخنرانی خسرو سینایی و جلسه پرسش و پاسخ هنرمندان همراه بود.
درعصر روز جمعه هم مراسم گرامی داشت سال روز تولد استاد خسرو سینایی برگزار شد.
رئیس هیأت مدیره خانه هنرمندان ساری در این مراسم از خانه به عنوان نخستین سازمان مردم نهاد فرهنگی هنری که با مجوز رسمی وزارت کشور فعالیت خود را از یک سال پیش آغاز کرد، نام برد.
به گفته عبدالرضا اتحاد، خانه هنرمندان ساری در تلاش برای فراهم سازی زیرساخت‌های فنی و تخصصی برای حرکت به سمت توسعه پایدار در حوزه فرهنگ و هنر پیش می رود.
وی ایجاد بانک اطلاعات هنرمندان، تلاش در جهت رفاه آنان،بیمه و ..با تکیه بر اصل همدلی در قالب نظام صنفی منسجم را از اهداف محوری خانه هنرمندان مطرح کرد.
اتحاد معتقد است که علیرغم مقبولیت هنرمندان در جامعه، مسؤولین مرتبط با مبادی فرهنگ در استفاده از ظرفیت آنان کوتاهی کردند و با تخصیص بودجه کلان به ارگان‌هایی که به حیف و میل هزینه ها می پردازند، اقدام تاثیرگذاری نداشتند.
رئیس هیأت مدیره خانه هنرمندان ساری به مسؤولین توصیه کرد که برای رفع آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی، فرهنگ را به اهلش بسپارند.
در ادامه «رضا بازی برون»هنرمند خوش صدای رادیو مازندران متن ادبی در وصف خانواده و زندگی پدر استاد سینایی خواند؛نمایش فیلمی از زندگی «دکتر سید نصیر سینایی» که بیش از 40سال در شهرستان ساری طبابت کرد، سکانس پایانی برنامه بود.
سینایی در این فیلم مستند گوشه‌ای از خاطرات و ابزار پزشکی باقی مانده از زندگی پزشکی پدرش را به تصویر کشید که به دلیل سهل انگاری و بی توجهی مدیر موزه دانشگاه علوم پزشکی تهران، به موزه بوشهر سپرده شد.
وی معتقد است با توجه به اینکه پدرش بیش از 40سال در ساری و تنها 4سال در بوشهر طبابت کرده است، در واقع خاطرات او باید در موزه ساری نگهداری می شد که این امکان فراهم نشد.
در پایان کیک تولد استاد خسرو سینایی با حضور هنرمندان و همخوانی موسیقی مازندرانی برش زده شد.
گفتنی است : در روز نخست این مراسم 4فیلم به نام‌های «شرح حال»،«حاج مصور الملکی»،«محمد ابراهیم جعفری» و«جواهرات ملی ایران»به نمایش درآمد که هر کدام به صورت مفهومی واقعیت‌های درونی، تاریخی و ذهنی مورد نظر کارگردان را به تصویر می کشند.
سینایی در فیلم «شرح حال» که در حدود 45سال پیش ساخته، سعی دارد تا ورود انسان به دنیای انسان‌های آهنی و مسخ شده را نشان دهد و برای این کار از کبوتری «نماد انسان متفاوت» و مجسمه‌های آهنی «انسان های مسخ شده»که در درون یک زیرزمین قرار گرفته اند، استفاده می کند.
ابتدا کبوتر از رفتن به میان مجسمه‌های آهنی واهمه دارد اما به تدریج با صداهایی که او را می خواند و از دنیای نورانی و خوب خبرمی دهد به داخل می رود و پس از ورود، مانند مجسمه‌های آهنی مسخ یا به نوعی گرفتار می‌شود.
به گفته سینایی، دوربین و تمام چیزهایی که یک فیلم را می سازد، نوعی ابزار هستند و یک فیلمساز برای اینکه بداند آیا توانایی ساختن فیلم را دارد، باید ابتدا ایده ذهنی خود را برروی کاغذ بنویسد و بداند که چه کاری و با چه هدفی انجام می دهد.
در فیلم «حاج مصورالملکی» زندگی پیرمردی نقاش که به دلیل سکته دستان راستش توانایی نوشتن ندارد، به تصویر کشیده شد؛سینایی در این فیلم که سفارشی ساخته، سعی کرده است تا با شناخت فضای ذهنی بازیگر و دنیای اطرافش، واقعیت‌های زندگی پیرمرد نقاش را به مخاطب نشان دهد.
سینایی عقیده دارد که هر محتوایی ظرف خاص خود را دارد که برای ساخت یک فیلم، باید ظرف آن را پیدا کرد؛زبان سینما، خاص و متکی بر ادبیات و تئاتر است و می توان بدون هیچ گونه حرفی در یک فیلم، بیان سینمایی داشت.
سینایی در فیلم «محمد ابراهیم جعفری» زندگی نقاشی دیگر که از دوستان صمیمی خودش است را به تصویر کشید؛به گفته سینایی، جعفری از هنرمندان گمنام ایران است که افراد بسیاری از او الگو گرفته‌اند.
وی در فیلم «جواهرات ملی ایران» که به سفارش بانک مرکزی ساخته شده، همراه با بیان تاریخی و مفهومی، جواهرات مختلف را به نمایش درمی آورد به نوعی که زنجیره صدای گوینده و تصویر مورد نظر پیوستگی زیبایی را به مخاطب عرضه می کند.
سینایی به هنرمندان جوان توصیه می کند که ابتدا هنر درون خود را بیدار و پس از مطالعه کافی، اقدام به هنرآفرینی نمایند.