همایش « همام »

همایش « همام »

استاد عبدالملكي از چهره هاي سرشناس و بزرگ منطقه زاغمرز شهرستان بهشهر است كه در نهادنيه كردن فرهنگ بومي و محلي تاثيرگذار بوده است.

اولین دوره همایش همام ویژه گرامیداشت استاد حسن سلیمی عبدالملکی 18 آذر در حسینه ارشاد برگزارشد .
حسن سلیمی عبدالملکی از شاعران نسل دوم عبدالملکی است که در چهار قلعه ی عبدالملکی «زاغمرزبهشهر» دیده به جهان گشود، این استاد فرهیخته تحصیلات رسمی را تاپایان مقطع دیپلم به پایان رسانده و سپس وارد عرصه کار و هنر شد.
سلیمی عبدالملکی در کنار فعالیت های هنری و شعرخوانی در جشنواره های گوناگون کشوری و برون مرزی حضوری پررنگ داشته است و دو کتاب پژوهشی در زمینه تاریخ و فرهنگ نویسی منتشر كرده است.
اولین دوره همایش همام ویژه گرامیداشت استاد حسن سلیمی عبدالملکی عصر روز شنبه 18 آذر با حضور مسئولین کشوری و استانی و علاقمندان در حسینه ارشاد تهران برگزار شد .
همایش هُمام ، به عنوان تجلیل از پژوهشگران و مفاخر استان مازندران پایه ریزی و بنا شده است . این همایش به همت معاونت پژوهشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با همکاری کتابخانه حسینه ارشاد تهران در چهاره دوره در سال 96 در این حسینه اجرا شد .
تجليل از شاعر تبري سرا و قوم نگار شهرستان بهشهر، استاد حسن سليمي عبدالملكيف كاري مشترك از اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران و كتابخانه عمومي حسينيه ارشاد تهران بوده است كه در نهايت دقت و سلامت انجام شد و اميدواريم تجليل از هنرمندان در سطح ملي ادامه يافته و راهي براي توسعه فرهنگ و هنر در كشور باشد.
حسین نورانی مسئول واحد پژوهش اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد مازندران ضمن تشکر از همه دست اندرکاران برگزاری این همایش با اشاره به اهمیت پرداختن به کتب فاخر مازندران کتاب تاریخ طبرستان ابن اسفندیار را از جمله کتب هویت بخش به نسل تازه دانست وی از نمایشگاه تاریخ مصور مازندران که در حاشیه این همایش برگزار شد گفت : این مجموعه آثار تحت عنوان «دژاسپهبدان فرشواذگر» به همت میثم رایکا نقاشی شده است.
این کلکسیون باحمایت کتابخانه حسینه ارشاد تهران در ۱۸ آذر ساعت ٤ تا ٦ در سالن حسینیه ارشاد در همایش همام با حضور مسئولین و هنرمندان به ویژه استاد اسماعیل خلج پژوهشگر ، نویسنده و بازیگر تئاتر و تلویزیون رونمایی شد.
در حاشيه اين مراسم نمايشگاه صنايع دستي و بومي استان مازندران و شهرستان بهشهر به نمايش گذاشته شد و نواي موسيقي استاد محمدرضا اسحاقي از هنرمندان بزرگ موسيقي مازندران در سالن همايش ارشاد تهران طنين انداز شد.