آشنایی با بنیاد علمی حریری

آشنایی با بنیاد علمی حریری

بنیاد علمی حریری ، نهاد مردمی است که توسط مهندس محمدرضا حریری در سال ۱۳۷۸ در شهر بابل (مازندران) تاسیس و فعالیت های خود را در جهت گسترش علوم پایه و ارتقاء سطح دانش جوانان مستعد آغاز کرده است.

بنیاد علمی حریری ، NGO و نهاد مردمی است که توسط مهندس محمدرضا حریری در سال ۱۳۷۸ با هزینه ای برابر میلیاردها تومان و در زمینی به مساحت ۴۶۵۰ مترمربع و زیربنایی برابر با ۱۶۵۰ مترمربع در شهر بابل ( مازندران) تاسیس و فعالیت های خود را در جهت گسترش علوم پایه و ارتقاء سطح دانش جوانان مستعد آغاز کرده است.

مهندس محمدرضا حریری که اینک درمیان مردم شهرستان بابل به عنوان انسانی نیکوکار و دانش پرور اشتهار دارد، از همان آغاز ، این موسسه را به انواع امکانات و وسایل مجهز ساخته و بر اساس سند رسمی و طبق موازین حقوقی ، به مردم هبه کرده است.

این مرکز علمی ، مستقل و عام المنفعه است و با حمایت مادی و معنوی افراد خیر و نهادها و موسسات عام المنفعه اداره می شود و جمعی از فرهیختگان و متخصصان در چارچوب مقررات ویژه و در قالب هیات امناء و هیات مدیره آن را تمشیت می کنند.

بنیاد برای دستیابی به اهداف علمی خود بخش های فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی ، ریاضی ، زمین شناسی ، نجوم، کامپیوتر ، الکترونیک، کشاورزی، آزمایگاه لیزر، نانو، بیوفیزیک، کارگاه نرم افزار و آزمایشگاه فیزیولوژی جانوری ایجاد کرده که هر بخش توسط گروه های متخصص اداره می شود.

پژوهشگران جوان در آزمایشگاه ها با استفاده از راهنمایی های استادان دانشگاه مازندران، به تحقیق می پردازندکه تاکنون موفق به ساخت نمونه هایی از روبات های هوشمند و مین یاب ، تابلوهای دیجیتالی و تحقیقات کشاورزی نظیر پرورش موز گلخانه ای ، هایدروپونیک ( آبکشت ) ، باغچه گیاهان دارویی و تهیه (شناسنامه برای هر کدام ) ، پرورش قارچ و … شده اند.

تعدادی از این دانش پژوهان جوان ، پایان نامه های کارشناسی ارشد خود در زمینه لیزر ، فناوری نانو ، و … را در این بنیاد تهیه و تدوین کرده اند و برخی از آنان موفق به درج مقالات علمی خود در مجلات معتبر بین المللی (isi و… )شده اند.

زندگی نامه مهندس محمدرضا حریری
مهندس محمدرضا حریری در سال ۱۳۰۶ در بابل و در خانواده ای متوسط به دنیا آمد. در مدرسه پهلوی و دبیرستان شاهپور درس خواند، سال آخر متوسطه را در دبیرستان دارالفنون تهران گذراند و از همان جا دیپلم ریاضی گرفت. سپس در رشته شیمی دانشگاه تهران به ادامه تحصیل پرداخت و با رتبه اول فارغ التحصیل گردید.

حریری با استفاده از مواد شیمیایی در کارگاهی کوچک با تولید جدید و بی سابقه صفحات پلاستوفوم و عایق ساخت کمربند شنا و ماهیگیری را آغاز کرد. به همین خاطر او را « پدر پلاستوفوم ایران » نامیده اند. بدین ترتیب او برای اولین بار صنعت پلاستوفوم را وارد چرخه تولید نمود و نام شرکت خودرا « یونولیت » نامید.

محمدرضا حریری در راستای عقیده اش و تکلیفی که احساس می کرد دست به کارهای عام المنفعه متنوعی زد. از جمله تاسیس مرکز پاتوبیولوژی ( با همکاری دکتر یوسف آزاد) ایجاد درمانگاه تخصصی ( با همکاری گروهی از پزشکان و … )که به دلیل مواجهه با موانع و مشکلات فراوان ، ناکام ماند.

او در سفرهای علمی به کشورهای مختلف از جمله کانادا دریافت که عدم شناخت علمی و تسلط جهل و خرافه ، عامل اصلی عقب ماندگی مردم در جهان سوم است، بدین لحاظ تصمیم گرفت ، با هزینه شخصی مرکزی علمی تاسیس کند و برای رشد علمی کودکان و نوجوانان و جوانان این دیار طرحی نو در اندازد. این بود که بنیاد علمی عام المنفعه حریری را با سرمایه ای بالغ بر میلیاردها تومان به تقویم روز و در زمینی به مساحت ۴۶۵۰ مترمربع بنا نهاد.

وی این مرکز را در مهرماه سال ۱۳۷۸ با حضور جمعی کثیری از مردم فرهنگ دوست بابل و شخصیت های علمی و فرهنگی شهرستان افتتاح کرد. او در این مراسم اهداف خود را بر شمرد و اعلام کرد که بنیاد علمی حریری را به مردم خوب بابل اهدا می کند.

حریری در سال ۱۳۸۷/۰۹/۱۳ در گذشت و در خاطره مردم این شهر جاودانه شد.

اکنون مجسمه زیبایی از این دانشمند خیراندیش در ضلع شرقی محوطه بنیاد علمی نصب است. به نظر می رسد مهندس حریری در حال خوشامدگویی و تحسین کسانی است که برای کسب علم وارد این مرکز می شوند.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

کلیات و اهداف
*ایجاد فرصت و زمینه های تحقیق در رشته های مختلف علوم پایه ( ریاضیات ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی ، زمین شناسی ، کشاورزی و … )
*شناسایی نخبگان فکری و علمی و کشف قابلیت های آنها و ایجاد ارتباط با مجامع علمی و تحقیقاتی داخلی و خارج کشور
*جلب مشارکت های مردمی ، تشویق و ترغیب افرادخیراندیش حقیقی و حقوقی به منظور پشتیبانی بنیاد در راستای تحقیق اهداف بنیاد
* انجام مطالعات پایه و کاربردی در انتقال فن آوری و توسعه در بومی کردن آن
*تشویق و تقویت انگیزه محققان و فن آوران برجسته برای انجام پژوهش های کاربردی
*همکاری و بهره مندی بهینه از توان و تخصص موسسات آموزش عالی و آموزش و پرورش شهرستان بابل و سایر شهرهای داخل و خارج کشور
* برگزاری سمینار علمی و کنفرانس های تحقیقاتی
*ارائه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری به دانش آموزان و دانشجویان در راستای طرح های پژوهشی
*دریافت هدایا و موقوفات اموال افراد خیر و نظارت مستمر در استفاده بهینه از این سرمایه در راستای سفارشات اهداکنندگان در چارچوب اهداف بنیاد
*اعطای بورس تحصیلی به افراد نخبه علمی در مواقع لزوم